Hastaneye viziteye çıkanların durumu

  Hizmet alımında çalışan işçi kardeşlerimiz sağlık sorunları ile ilgili olarak tüm gün/yarım gün/3 saat/ 5 saat vs. hastaneye gidip muayene olmakta ve bu uzayabilmektedir..Kurum olarak iş başı kağıdı istiyoruz ve kontrol ediyoruz.

  Çalışma saatleri 07.30-16.00 olan işçilerin bazılarının kotrolleri 14 te veya 15 te bitmekte hatta tüm gün işe gelmedikleri olmaktadır. İş kanununa göre vizitede geçen bu süreleri nasıl değerlendirmek gerekmektedir?

  Teşekkür ederim.

  Yorum yapın

   https://iscidunyasi.com/ siteniz ve bu siteniz gerçekten uygulamaya yönelik bir çok konuda kısa, net anlaşılır bilgilerle dolu.Sağolun..

    

   Yorum yapın

    Mustafa bey, İş Kanunu bakımından değerlendirmeden önce hizmet alım şartnamelerinde hüküm olup olmadığına bakmak gerekir.  Ama genel bir cevap vermek gerekirse;  saatlik olan bu devamsızlıkların öncelikle yıllık izinden düşülemeyeceğini; ancak işçilerin uzun süren viziteleri işi aksatıyorsa, hastane muayene giriş/çıkış saatlerinin sorgulanabileceğini düşünüyorum.

    Bu şekilde, en azından, art niyetli devamsızlıkların önüne geçilebilir.

    Yorum yapın

     Tabiii sağlık sorunu öncelikli gelmektedir. Yalnız art niyetli kişiler maalesef çıkmaktadır amacımız bunun önüne geçebilecek bir prensip oluşturmak. Kanun gereği yıllık izninden veye ücrtetinden kesinti yapılmamaktadır.

     Kısacası iyiniyet ölçülerinde bu tür sıkıntılar halledilmeye çalışılıyor.

     Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.iyi ki sorunlarmıza yanıt verecek bir üstadımız var.

     Yorum yapın

      Ben teşekkür ederim Mustafa bey, azıcık faydamız oluyorsa çok mutlu olurum.

      Yorum yapın

      Cevabınız

      Cevap yazarak gizlilik politikasını ve hizmet şartlarını kabul etmiş olursunuz.