696 KHK emekli işçi sorunu

  https://iscidunyasi.com/hangi-taseron-isciler-kadroya-gececek-sartlar-ve-kapsam-nasil-belirlendi/ linkinde yer alan paylaşımınız için teşekkür ederim. İdaremizde emekli maaşı alıp SGDP ödeyerek çalışan işçimizi 31/12/2017 tarihi itibariyle sürekli işçi olamayacağı için SGK çıkışını  yapmamız mı gerekli yoksa geçiş süreci sonuna kadar (90 gün) sonunda mı çıkış işlemini yapmalıyız.

  İş akti 696 KHK ile sonlandırılacağından kıdem tazminatını idaremiz ödeyecektir.Ayrıca İhbar tazminarı ödenmesi gerekmekte midir?

  Kolay gelsin..

  Yorum yapın

   Aynı yönde geçiş sürecinin sonlanacağı tarihe kadar çalışması gerektiği yönünde düşünüyorum bende sayın üstadım. Tahmin ettiğiniz gibi bu işlerle iştigal edenlerin kafasında binlerce soru birikmiş durumda. Peki geçiş süreci tamamlandı ve bu emekli 4/B li olamayacak.İdarece KHK kapsamında iş akitde son bulacak.Kıdem tazminarı ödeme İdarelerin sorumluluğunda, böyle bir durumda emekli işçiye yazı ile ihbar önellerini kullandırmak için işverence yazı yazılmalı ve hakları kullandırılmalıdır ki hak kaybına neden olmayalım.

   Teşekkür ederim ilginize..

    

   Yorum yapın

    Mustafa bey merhaba. Açıkçası 696 sayılı KHK’da bu hususlarda bir düzenleme göremedim. Yönetmelik çıkacağına dair bir hüküm var. Burada tüm ayrıntılar büyük ihtimalle yer alacaktır.

    Ama ilk sorunuzla ilgili; bu işçinin geçiş süreci sonuna kadar çalışması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü emekli maaşı almak taşeron olarak çalışmaya engel değil ve henüz hizmet alım ihaleleri dönemi sona ermedi.

    Sizin fikriniz bu konuda nedir?

    Yorum yapın

     Katılıyorum. İş akdi sona erdirilecek olanlara mutlaka ihbar süresi kullandırılmalı, buna göre planlama yaparak önceden bildirimde bulunulmalıdır. Rica ederim, kolaylıklar dilerim.

     Yorum yapın

     Cevabınız

     Cevap yazarak gizlilik politikasını ve hizmet şartlarını kabul etmiş olursunuz.