İşsizlik maaşı22 yorum

istifa işsizlik maaşı

İstifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşının önemi ortadadır. İşten ayrılan ve iş arayan işçi için, bu süreçte alacağı maddi destek çok önemlidir. Ancak işsizlik maaşı, işten ayrılan her işçiye ödenmemektedir. Belirli şartları sağlayan işsizlere maaş bağlanmaktadır. Peki ama istifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı almanın ön şartları

İşçinin hangi şekilde işten ayrıldığından önce, işsizlik maaşı alabilmesi için sahip olması gereken iki şart daha vardır. İşçinin son 3 yıl içindeki primi en az 600 gün olmalı ve bu işçi, işten ayrıldığı tarihten önceki son 120 günün tamamında sigortalı olmalıdır.

İşten nasıl ayrılmış olunmalı?

işçi istifa işsizlik maaşı

Yukarıdaki iki şartı taşıyan işçinin ayrıca işveren tarafından kusuru olmaksızın işten çıkarılması ya da haklı bir nedenle işten ayrılması gerekir. Peki istifa eden işçinin durumu ne olacaktır? Öncelikle şunu belirtmem gerekir; her hangi bir nedeni yokken işten ayrılan yani bildiğimiz anlamda istifa eden bir işçi işsizlik maaşı alamaz.

Ancak bazı durumlarda, işçi kendisi işten ayrılmış olsa bile işsizlik maaşı alabilecektir. Bu durumlar nelerdir?

 • İşçi İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılan hallerden birine dayanarak, haklı nedenle iş sözleşmesini feshetmişse işsizlik maaşı alabilecektir.
 • Askere gidecek olan işçi, askerlik ödevi nedeniyle istifa ettiğinde, askerlikten sonra başvurması halinde işsizlik maaşı alabilecektir.

Şu durumlarda ise istifa eden işçi işsizlik maaşı alamayacaktır:

 • Ortada haklı bir neden yokken istifa edilmesi
 • Kadın işçinin evlilik nedeniyle işten ayrılması
 • 15 yıl ve 3600 gün ya da emeklilik nedeniyle işten ayrılması

SONUÇ

Öncelikle net bir cevap vermek isterim. Bilinen anlamda istifa eden, yani kendi iradesiyle ve ortada haklı bir nedenle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaz.

Ancak bunun iki istisnası vardır. Eğer işçi haklı bir nedene dayanarak, yani İş Kanununun 24üncü maddesi gereğince istifa ediyorsa işsizlik maaşı alabilir. Benzer şekilde, askerlik görevini yerine getirmek üzere işten ayrılan işçi de işsizlik maaşı alabilecektir.

Yukarıdaki hallerin dışında; istifa eden, evlilik nedeniyle işten ayrılan ya da emekliye ayrılan işçiye işsizlik maaşı ödenmemektedir.

22 tarafından bu yazıya yapılan yorumlar

 • Mehmet sarı 12 Nisan 2018

  Ben 3600 den yararlanıyorum isten ayrıldım ama isyeri beni istifa göstermiş olduğu icin issizlik maasi alamıyorum ama sigortadan aldığım evrak elimde onu göstersem iskra alabilirmiyim

  Yanıt ver

  • mustafabaysal 17 Nisan 2018

   Mehmet bey, 15 yıl ve 3600 günden ayrılan işçi işsizlik maaşı hak edemez.

   Yanıt ver

 • Fikret 2 Nisan 2018

  Merhaba Mustafa Bey, aile ile ilgili sorunlardan dolay istifa edecegim yazınızda’da belirtmişsiniz (İşçinin hangi şekilde işten ayrıldığından önce, işsizlik maaşı alabilmesi için sahip olması gereken iki şart daha vardır. İşçinin son 3 yıl içindeki primi en az 600 gün olmalı ve bu işçi, işten ayrıldığı tarihten önceki son 120 günün tamamında sigortalı olmalıdır.) Bu değerlere baktigim zaman hepsi bende mevcut istifa ettiğim zaman iş bulana kadar işsizlik maaşı alabilirmiyim? Teşekkür ederim…

  Yanıt ver

  • mustafabaysal 17 Nisan 2018

   Merhaba. Alıntı yaptığınız yerde de yazdığı üzere; İKİ ŞART DAHA vardır denilmiş. Birinci şartı taşımazsanız, yine alamazsınız.

   Yanıt ver

Bir yorum yaz