İşsizlik maaşı24 yorum

istifa işsizlik maaşı

İstifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşının önemi ortadadır. İşten ayrılan ve iş arayan işçi için, bu süreçte alacağı maddi destek çok önemlidir. Ancak işsizlik maaşı, işten ayrılan her işçiye ödenmemektedir. Belirli şartları sağlayan işsizlere maaş bağlanmaktadır. Peki ama istifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı almanın ön şartları

İşçinin hangi şekilde işten ayrıldığından önce, işsizlik maaşı alabilmesi için sahip olması gereken iki şart daha vardır. İşçinin son 3 yıl içindeki primi en az 600 gün olmalı ve bu işçi, işten ayrıldığı tarihten önceki son 120 günün tamamında sigortalı olmalıdır.

İşten nasıl ayrılmış olunmalı?

işçi istifa işsizlik maaşı

Yukarıdaki iki şartı taşıyan işçinin ayrıca işveren tarafından kusuru olmaksızın işten çıkarılması ya da haklı bir nedenle işten ayrılması gerekir. Peki istifa eden işçinin durumu ne olacaktır? Öncelikle şunu belirtmem gerekir; her hangi bir nedeni yokken işten ayrılan yani bildiğimiz anlamda istifa eden bir işçi işsizlik maaşı alamaz.

Ancak bazı durumlarda, işçi kendisi işten ayrılmış olsa bile işsizlik maaşı alabilecektir. Bu durumlar nelerdir?

 • İşçi İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılan hallerden birine dayanarak, haklı nedenle iş sözleşmesini feshetmişse işsizlik maaşı alabilecektir.
 • Askere gidecek olan işçi, askerlik ödevi nedeniyle istifa ettiğinde, askerlikten sonra başvurması halinde işsizlik maaşı alabilecektir.

Şu durumlarda ise istifa eden işçi işsizlik maaşı alamayacaktır:

 • Ortada haklı bir neden yokken istifa edilmesi
 • Kadın işçinin evlilik nedeniyle işten ayrılması
 • 15 yıl ve 3600 gün ya da emeklilik nedeniyle işten ayrılması

SONUÇ

Öncelikle net bir cevap vermek isterim. Bilinen anlamda istifa eden, yani kendi iradesiyle ve ortada haklı bir nedenle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaz.

Ancak bunun iki istisnası vardır. Eğer işçi haklı bir nedene dayanarak, yani İş Kanununun 24üncü maddesi gereğince istifa ediyorsa işsizlik maaşı alabilir. Benzer şekilde, askerlik görevini yerine getirmek üzere işten ayrılan işçi de işsizlik maaşı alabilecektir.

Yukarıdaki hallerin dışında; istifa eden, evlilik nedeniyle işten ayrılan ya da emekliye ayrılan işçiye işsizlik maaşı ödenmemektedir.

24 tarafından bu yazıya yapılan yorumlar

 • Mjde 11 Mayıs 2018

  Mrb ben patlayıcı fabrikasında calisiyordum yanında iki defa bir ay arayla patlama oldu bende işi bırakmak istiyorum acaba işsizlik maaşı alabilirmiyim

  Yanıt ver

  • mustafabaysal 12 Mayıs 2018

   Merhaba, haklı fesih yapmanız gerekir. Öyle olsa bile, önemli olan işverenin sizin çıkışınızı hangi kod ile SGK’ya bildireceğidir.

   Yanıt ver

 • 1 3 4 5

Bir yorum yaz