İşsizlik maaşı12 yorum

istifa işsizlik maaşı

İstifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşının önemi ortadadır. İşten ayrılan ve iş arayan işçi için, bu süreçte alacağı maddi destek çok önemlidir. Ancak işsizlik maaşı, işten ayrılan her işçiye ödenmemektedir. Belirli şartları sağlayan işsizlere maaş bağlanmaktadır. Peki ama istifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı almanın ön şartları

İşçinin hangi şekilde işten ayrıldığından önce, işsizlik maaşı alabilmesi için sahip olması gereken iki şart daha vardır. İşçinin son 3 yıl içindeki primi en az 600 gün olmalı ve bu işçi, işten ayrıldığı tarihten önceki son 120 günün tamamında sigortalı olmalıdır.

İşten nasıl ayrılmış olunmalı?

işçi istifa işsizlik maaşı

Yukarıdaki iki şartı taşıyan işçinin ayrıca işveren tarafından kusuru olmaksızın işten çıkarılması ya da haklı bir nedenle işten ayrılması gerekir. Peki istifa eden işçinin durumu ne olacaktır? Öncelikle şunu belirtmem gerekir; her hangi bir nedeni yokken işten ayrılan yani bildiğimiz anlamda istifa eden bir işçi işsizlik maaşı alamaz.

Ancak bazı durumlarda, işçi kendisi işten ayrılmış olsa bile işsizlik maaşı alabilecektir. Bu durumlar nelerdir?

 • İşçi İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılan hallerden birine dayanarak, haklı nedenle iş sözleşmesini feshetmişse işsizlik maaşı alabilecektir.
 • Askere gidecek olan işçi, askerlik ödevi nedeniyle istifa ettiğinde, askerlikten sonra başvurması halinde işsizlik maaşı alabilecektir.

Şu durumlarda ise istifa eden işçi işsizlik maaşı alamayacaktır:

 • Ortada haklı bir neden yokken istifa edilmesi
 • Kadın işçinin evlilik nedeniyle işten ayrılması
 • 15 yıl ve 3600 gün ya da emeklilik nedeniyle işten ayrılması

SONUÇ

Öncelikle net bir cevap vermek isterim. Bilinen anlamda istifa eden, yani kendi iradesiyle ve ortada haklı bir nedenle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaz.

Ancak bunun iki istisnası vardır. Eğer işçi haklı bir nedene dayanarak, yani İş Kanununun 24üncü maddesi gereğince istifa ediyorsa işsizlik maaşı alabilir. Benzer şekilde, askerlik görevini yerine getirmek üzere işten ayrılan işçi de işsizlik maaşı alabilecektir.

Yukarıdaki hallerin dışında; istifa eden, evlilik nedeniyle işten ayrılan ya da emekliye ayrılan işçiye işsizlik maaşı ödenmemektedir.

12 tarafından bu yazıya yapılan yorumlar

 • Salih 16 Ocak 2018

  Merhaba benim de bir sorum olacak işden kendi ayrılan kişı isdıfa imzası atmadıysa işyeri isdıfasıni vermiş mi olur bu kışi işsizlik maaaşi ve tazminatini alabilirmi

  Yanıt ver

  • mustafabaysal 17 Ocak 2018

   Salih bey, bunun için illa ki imza atılması gerekmez. İşten kendiniz ayrıldıysanız, işsizlik maaşı alamazsınız.

   Yanıt ver

 • Kemal 30 Temmuz 2017

  Mustafa bey günde 9 saat haftada 6 gün çalışan biri bunu kabullenip üç yıl çalışmasına rağmen her hangi bir şey talep etmemesine rağmen yasal hakkı olan yıllık izninin kullanılmasına izin verilmediği için istifa ediyor.
  Çalışma süresi içinde herhangi bir ayrılmış istirahat saati yemek molası yok.
  haftada toplam 54 saat çalışan bu işçi bu güne dek hiç bir ek ödeme almamış istememiştir.
  Ancak izin tarihini belirlediğinde patronu tarafından izinlerinizi eylül ayına kadar iptal ettim cevabı ile karşılaşmış
  ve o zaman ben ayrılacağım demiş ve istifa etmiştir.
  Şimdi bu işçi kıdem tazminatı ve işsizlik haklarından faydalanabilirmi.
  İlgilendiiğiniz için teşekkür ederim

  Yanıt ver

  • mustafabaysal 31 Temmuz 2017

   Kemal bey merhaba. İşçi haklıdır ve bir an önce notere giderek, işe neden gitmediğini ve iş akdini hangi nedenle feshettiğini işverene resmi olarak bildirmelidir. Sonrasında işveren ödeme yapmazsa, dava açarak hem tazminatlarını alabilir hem de işsizlik maaşını geriye dönük toplu olarak alabilir.

   Yanıt ver

   • Kemal 5 Ağustos 2017

    Çok çok teşekkür ederim Mustafa bey siz ertesi gün cevap yazmışsınız ancak ben nereden bakacağımı bilmediğim ve herhangi bir bildirim gelmediği için cevabı bulmakta biraz zorlandım. Bu yüzden hakkınızı helal edin. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki işçi biraz ürkmüş ve mahkemeye verme konusunda maddi imkansızlıkları olduğundan bunu söylediğimde istemediğini söyledi ve istifasını vermiş 5 ağustos itibarı ile de son iş gününü çalışacak. Yani pazartesi işe zaten gitmeyecek.
    Bu durumda pazartesi günü yada diyelim bir hafta sonra notere gidip bunu tasdik ettirip iadeli taahhütlü olarak işverene gönderirse yine aynı şeyler geçerli olurmu acaba?
    Yoksa başka bir yolmu izlemeli?

    Yanıt ver

    • mustafabaysal 5 Ağustos 2017

     Rica ederim. İşçi hak kaybına uğramak istemiyorsa, işten ayrıldığı günün ertesinde hemen notere ya da PTT’ye gitmeli ve ihtarname göndererek hangi gerekçeyle iş akdini feshettiğini işverene bildirmelidir. Eğer sadece istifa edilirse, kıdem tazminatı hakkı yitirilebilir.

     Yanıt ver

     • Kemal 6 Ağustos 2017

      Vakit ayırıp cevapladığınız için Çok teşekkürler Mustafa bey.
      Hakkınızı helal edin.

     • mustafabaysal 6 Ağustos 2017

      Rica ederim, kolay gelsin.

 • şaban çakar 5 Haziran 2017

  konuya ilaveten 1994 beri özel şirkette çalışmaktayım çalıştığım ortam gürültülü olduğundan sol kulagımda % 24 işitme sorunu var kendi isteğimle işten ayrılsam işsizlik maaşından yararlanabilirmiyim

  Yanıt ver

  • mustafabaysal 6 Haziran 2017

   Bu durumda önemli olan işverenin sizin çıkışınızı hangi kodla bildireceğidir. İşveren çıkışınızı, istifa olarak bildirirse işsizlik maaşı bağlanmaz ve ancak siz açtığınız kıdem tazminatı davasını kazandıktan sonra geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ama işveren çıkış kodunuzu, maaş bağlayacak şekilde bildirirse, işsizlik maaşı bağlanacaktır.

   Yanıt ver

   • Salih 16 Ocak 2018

    Cok teşekkür ederim musdafa bey şimdı arabulucular var iş mahkemesinemi gitmemiz gerek yoksa arabulucuya mı

    Yanıt ver

Bir yorum yaz