Genel4 yorum

İş’te Sorular neden var?

İş Kanunu uygulamaları denildiğinde akla birçok husus gelir: Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai, genel tatil, yıllık ücretli izin ve ücretsiz izin bunlardan sadece birkaçıdır. Kimisi çalışırken işçinin ya da işverenin karşılaştığı sorunlarken, kimisi ise iş sözleşmesinin sona ermesiyle gündeme gelmektedir.

Bilgi her yerde

Merak eden işçi ya da uygulamada sorun yaşayan bir işveren için internet bulunmaz bir nimet. Hangi konuda arama yaparsanız yapın, onlarca ve hatta yüzlerce kaynak önünüze çıkıveriyor. Bunların ortak özelliği ise, neredeyse tamamının birbirinin kopyası olması. Öyle ki; bir sitede okuduğunuz yazının tamamen aynısına bir başka sitede rastlamanız bile mümkün. Evet, bilgi her yerde ama gerçek bilgiyi bulmak zor.

Sorunun gücü

Bazen yüzlerce kelimeyle anlatılamayan bir konuyu, tek bir soru özetleyebilir. Böyle bir soruya verilecek iyi bir cevap, konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve daha geniş kitlelerin bilgi edinmesine vesile olacaktır. Çünkü iş hayatına dair soruların temel özelliği, bir yaşanmışlığa/tecrübeye dayanıyor olmasıdır. Yaşanan her olay ise büyük ihtimalle başka işçiler tarafından da tecrübe edilecek ve aranan cevaplar ortak olacaktır.

İş’te Sorular cevap vermek için var

Bu sitede makaleler, uzun yazılar ya da mevzuat yer almayacak. Sizler soracaksınız ve İş Kanunu uygulamaları konusunda uzman bir ekip cevap verecek. İş hukuku, sosyal güvenlik hukuku ile iş sağlığı ve güvenliği konusunda her türlü sorunuzu bize iletebilir ve sorulan sorulara da ayrıca cevap verebilirsiniz.

Soru cevap sitesi

Bu siteyi, işçi uygulamaları üzerine var olan diğer sitelerden ayıran en büyük farkının, bir soru/cevap sitesi olarak yola çıkması olduğunu söylemeliyim. Bu nedenle dilediğiniz soruyu çekinmeden sorunuz.

4 tarafından bu yazıya yapılan yorumlar

Bir yorum yaz