yıllık izin

  merhaba

  Başka bir işyerinden ayrılarak şu anki işyerime 09.07.2013 yılında başladım,  geçmiş çalışma hizmetlerime göre 09.07.2014 tarihinde emekli oldum ve aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorum. Ancak izin konusunda bir sıkıntım var. İş yerim tüm personelin (yaklaşık 300 personel) izinlerini çalışanın bilgisi dışında tamamına kendisi karar vererek oluşturuyor.  sormak istediğim normal olarak izin hakkım 10.07.2017 tarihinde  olmasına rağmen şubat, mart veya izin kullanma hakkımdan önceki bir tarhte kullandırmak isterse buna karşı çıkabilirmiyim izin kağıdını imzalamama hakkım varmı sonuçları ne olur teşekkürler

  Acemi tarafından soruldu / İzinler.
  Yorum yapın

   Merhaba.

   • İşçinin yıllık izin kullanacağı zamanı belirmeme yetkisi işverendedir. Önemli olan, işçiler arasında objektif ve eşit davranılmasıdır.
   • 10 Temmuzda iş başı yaptığınız için, izinlerinizin bu tarihte başlaması gerekmez. İşveren, yıllık izninizi bu tarihten itibaren 1 sene içinde kullandırmak zorundadır.
   Yorum yapın

    teşekkürler

    benim demek istediğim bu yıl izin hakkım 10.07.2017 tarihinde başlayacak ve bu tarihten sonra izin hakkım olacak diyelim ki bana bu tarihten öce zoraki 10 gün izin kullandırmak ister ise ve ben kullanmama hakkım var mı?  çünkü 10.07.2017 tarihinden önce işten ayrılmam veya işveren beni bu tarihten önce işten çıkarırsa izin parasını benden talep etmeyecek mi?

    Yorum yapın

     Rica ederim. Eğer size 10.07.2017 tarihinde doğacak olan yeni izninizi, bu tarihten önce kullandırmak isterlerse bunu kabul etmek zorunda değilsiniz. Çünkü böyle bir durumda sonraki senenin iznini kullanmış olursunuz ve bu senelik izin kullanmanın mantığına ters düşer.

     Yorum yapın

      teşekkür ederim öğrenmek istediğim buydu

      Yorum yapın

       teşekkür ederim

       öğrenmek istediğim buydu

       Yorum yapın

       Cevabınız

       Cevap yazarak gizlilik politikasını ve hizmet şartlarını kabul etmiş olursunuz.