Maaş alamama nedeniyle işten ayrılma

  Merhaba ben özel bir sigorta şirketinde müşteri temsilciliği yapmaktayım 2 aydır her hangi bir maaş ya da prim alamadık bundan dolayı 5 arkadaş notere gidip ihtarname çektik. İş akdimizi bugünden itibaren tek taraflı ve haklı olarak fesih ettiğimi belirttik. Bununla alakalıda ihbar tazminatı, maaş ve primlerimizin hesaplanıp maaş hesabımıza ödenmesini talep ettik. Ve 3 günlük süre tanında şirkete bizlere herhangi bir geri dönüş olmadı olması gibi şuan mevcuttaki çalışanlarına ödemeleriniz pazartesi yapılacak diye mesaj atılıyor ama bizler herhangi bir mesaj yada bir arama yapılmıyor icra müdürlüğüne şikayet etsek konuyla alakalı bir çözüm olur mu ?

  Yorum yapın

   Merhaba. İhtarname çekerek en doğrusunu yapmışsınız. Çünkü ihtarname, olası bir dava aşamasında size çok faydalı olacaktır.  İhtarnamede süre de tanıdığınıza göre bu sürenin sonunu beklemelisiniz.  3 günlük süre sonunda artık dava açabilirsiniz. Ama anladığım kadarıyla öyle ya da böyle pazartesi ödeme yapılması ihtimali de var.

   Size tavsiyem, pazartesiyi de beklemeniz yönündedir. Yine de ödeme yapılmazsa icra müdürlüğüne başvurabilir misiniz? Bu elbette mümkündür ama teknik bir konu olduğu için mutlaka bir avukata danışmanız gerekir.

   Çünkü normalde yapılan, bu durumda iş mahkemesine dava açmaktır. Siz doğrudan icra yoluna giderseniz ve karşı taraf itirazda bulunursa bu defa itirazın iptali davası açmanız gerekir. Bu durumda yine süreç iş mahkemesine dönecek ve onun ardından karar verilecektir.

   Mümkünse salı günü tekrar bilgi verirseniz, durumu değerlendirmeye çalışırım.

   Yorum yapın

    Şuan şirkette hala çalışmakta olan arkadaşlarımızdan haber aldık çalışanların parası yatacakmış para yatıcağına dairde çıkanların haberi olmasın demiş patron. Bununla alakalıda yarın arkadaşlarla icrayamı yoksa iş mahkemesine mi başvursak daha kolay olur

    Yorum yapın

     Merve hanım, icraya başvurmak bir yöntemdir. Ama bazı riskleri de vardır. Böyle bir karar almadan önce mutlaka uzman bir avukattan bilgi almanız gerekir. Çünkü, icra hukuku özel bir alan olup benim buradan vereceğim bir bilgi sizi yanıltabilir.

     Yorum yapın

      Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için,

      Yorum yapın

       Merhaba,
       Biz ihtara herhangi bir sonuc veya bir cevap alamadığımız için 20.12.2016 tarihinde icraya başvurduk ama bunulada alakalı bizlere herhangi bir dönüş yapmadılar.Şirket sahibi ben şuan ödeme yapamam daha sonra ödeme yaparım demiş bize bu şekilde bir haber geldi. Bizimle çıktığımızdan beri her hangi bir iletişimede geçmediler nolur bundan sonra dava açılsa bizim açımızdan bir sorun olur  mu?

       Teşekkürler.

       Yorum yapın

       Cevabınız

       Cevap yazarak gizlilik politikasını ve hizmet şartlarını kabul etmiş olursunuz.