KIDEM TAZMİNATI HESABINDA TAVAN UYGULAMASI

  Merhaba 02.06.2015 tarihinde işe başladım. Son 7 8 aylık dönemde maaşımı alamadığım için noterden ihtar yollayıp haklı fesih yaptım. ihtar işverene ulaşıncaya kadar iş yerinde bulunmak istesem de defalarca kovulduğum için işe devam edemedim. ihtarı alan işveren de devamsızlık nedeniyle fesih yaptığına dair cevap vermiş. bu ihtara yeniden cevap vermem gerekir mi yoksa doğrudan dava mı açayım? bir de 02.06.2015 – 23.12.2016 tarihleri arasındaki dönem için kıdemimi hesaplarken son brüt ücretim olan 4684 tlyi mi esas alacağım? çok yüksek bir rakam çıkıor kıdem tazminatında tavan rakam uygulaması diye bir şey var mıdır? Şimdiden teşekkürler….

  Yorum yapın

   Siz zaten ihtarname çekerek haklı fesih yapmışsınız; tekrar ihtarname çekmenize gerek yok. Evet, kıdem tazminatında tavan uygulaması vardır. Siz aralık ayında ayrıldığınıza göre 2016 ikinci ay kıdem tazminatı tavanına yani 4.297,21 TL’ye tabisiniz. Bu da demektir ki kıdem tazminatınız bu rakam üzerinden hesaplanmalıdır. Kolay gelsin.

   Yorum yapın

    Teşekkür ederim çok sağolun yardımınız için. Bu durumda benim alacağım tazminat miktarı tam olarak ne kadar oluyor hesaplayamadım. yardım ederbilir misiniz?

    Yorum yapın

     Bu rakamı, kıdem sürenizle çarpmanız yeterlidir. Çıkan sonuçtan sadece binde 759 oranında damga vergisi kesilir.

     Yorum yapın

      Çok teşekkürler Mustafa Bey. İyi çalışmalar.

      Yorum yapın

       Bir şey daha soracaktım size. Benim hesabıma göre yaklaşık 12.000 TL alacağım var ama ihtarname sonrasında işverenim 7.000 TL yatırmış bu durumda kalan kısım için dava açmak istiyorum harcı 12.000 tl üzerinden mi hesaplanacak acaba? bir de konu kısmına nasıl yazacağım bu durumu. eksik hesap yaptıysam sonradan rakamı artırabilir miyim

       Yorum yapın

        Açacağınız davada aradaki farkı talep edecekseniz. Dolayısıyla fark miktarının harcını yatırmanız gerekir. Neticede alacağınızın bir kısmını zaten tahsil etmiş bulunuyorsunuz. Sonradan davayı ıslah ederek artırım yapmanız da elbette mümkündür.

        Yorum yapın

         Mustafa Bey, 7 aylık maaş alacağım 25.250 TL bunun rakamını davanın başında belirtmem gerekiyor değil mi? Harcı bu miktar üzerinden yatıracağım değil mi

         Yorum yapın

          Evet, bu rakamı belirtmeniz gerekecek ve harcı da bunun üzerinden yatıracaksınız. Yine de en iyi bilgiyi mahkeme kaleminden alabilirsiniz. Oraya sormanızı tavsiye ederim, yardımcı olacaklardır.

          Yorum yapın

          Cevabınız

          Cevap yazarak gizlilik politikasını ve hizmet şartlarını kabul etmiş olursunuz.