Haklarım

Cevaplanmış

  Merhaba işe başlayalı 42 gün oldu ve bugün patronum yollarımızı ayırdı.üstelik böyle bişey olacağını daha önceden söylemeden yaptı. Bu durumda ne gibi haklarım olabiliyo.ihbar tazmintı talep etme hakkım oluyormu? Şimdiden teşekkür ederim

  Yorum yapın
   En İyi Cevap

   İadeli taahhütlü bir ihtarname göndererek işveren talep edin. Ödenmezse doğrudan iş mahkemesine başvurarak hakkınızı alabilirsiniz.

   Yorum yapın

    Burada önemli olan, işten neden çıkarıldığınızdır. Eğer İş Kanununun 25inci maddesinin II. fıkrasında yazılı nedenlerle çıkarılmışsanız hak iddia edemezsiniz.

    Ama bu gerekçeler ortada yokken, yani durup dururken çıkarılmışsanız 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alma hakkınız vardır. Yalnız şu önemli ayrıntıyı bilmeniz gerekir: İş sözleşmeniz deneme süreli mi?

    Çünkü deneme süreli iş sözleşmelerinde 2 ay boyunca işten çıkarmalarda ya da işten ayrılmalarda ihbar tazminatı ödenmesi gerekmez. Sözleşmeniz deneme süreli değilse, yukarıda söylediğimi dikkate alabilirsiniz.

    Yorum yapın

     İş sözlemesi yapmadık herhangi bir imzam yok yani.iş kanununun 25.maddesi nedir bilmiyorum araştırıcam fakat durduk yere çıkarıldığıma eminim hatta ordaki mesleğim dışında işler yaptırmaya çalıştığı içinde ve ben bunları yapmaya çalıştığım halde bana haksızlık yaptığını düşünüyorum. Peki ben bu hakkı direk işverendenmi talep etmeliyim yoksa yapmam gereken başka bişeymi var.teşekkür ediyorum.

     Yorum yapın

      Teşekkür ederim

      Yorum yapın

       Merhaba
       İhtarname yollamanın bi süresi varmı peki?

       Yorum yapın

        İhtarnamenin, işten ayrıldıktan sonra mümkünse aynı gün gönderilmesini tavsiye ederim. Değilse bile, ilk fırsatta hemen gönderilmelidir.

        Yorum yapın

         Bir aylık çalışan olduğum için e devlette şuan sigortam çıkmıyo o şirket üzerinden. O sorun olurmu. Birde hiç sigorta yapmamışlarsa eğer bunu nasıl anlıyorum.

         Yorum yapın

          Sigortanızın yapılmaması işinizi zorlaştıracaktır ve ayrıca bunu da dava konusu yapmanız gerekir. Ama biraz daha bekleyebilir ve yine e-devlet’te sigortanızı göremezseniz SGK’ya giderek kontrol ettirebilirsiniz.

          Yorum yapın

           Teşekkür ederim

           Yorum yapın

            İhtarnamede işyerinin sgk sicil numarasını yazın diye bölüm var ama ben göremediğim için yazamıyorum nasıl yollucam

            Yorum yapın

            Cevabınız

            Cevap yazarak gizlilik politikasını ve hizmet şartlarını kabul etmiş olursunuz.